Our Staff

Administration

Dr. Kelly Hedrick, Principal
Susanne R. Meyerholz, Assistant Principal
Janet Smallwood, Assistant Principal
Eric Bone, School Improvement Specialist
Sara Wade, Student Activities Coordinator 

Office Staff

Martha Bonney, Office Manager
Ranee Phongpitakvises, Bookkeeper
Maureen Fowler, Technology Support Technician
Sunny Stevens, Data Techpoint of contact for School Counseling Office/Art & Dance Office
Christine Brown, Attendance Secretary

Counseling Dept.     

MS Open House Presentation ES Open House Presentation

Denise Schmitter, Counseling Dept. Chair; MS Counselor (last names No-Z)
Natalie Satisfield, MS Counselor (last names A-Gos)
Brittney West, MS Counselor (last names Got-Ni)
Stacie Sexton, ES Counselor
Jane McClellan, ES Counselor
Alisha Dulaney, Office Associate

Security

Jeffrey Trimm
Dwayne Whitehead
Wayne Ricci

Clinic

Michelle Hinkel, RN, BSN
Kimberly Young, LPN

Second Grade - Sea Stars

Name
 VIRTUAL OPEN HOUSE
Wendy Ambrose   CLICK HERE
Frances Hatzopoulos   CLICK HERE
Emily O'Connor    CLICK HERE
Theresa Rywalt   CLICK HERE
Elizabeth Scott   CLICK HERE

Third Grade - Oysters

Name   VIRTUAL OPEN HOUSE
Regina Cohen   CLICK HERE
Melissa Follin   CLICK HERE
Caroline Morin   CLICK HERE
Charlene Rabusa   CLICK HERE
Trina Romaine   CLICK HERE

Fourth Grade - Salamanders

Name   VIRTUAL OPEN HOUSE
Sarah Arnold   CLICK HERE
Caitlin Goodell
CLICK HERE
Cynthia Ross   CLICK HERE
Elizabeth Meyers
  CLICK HERE
Hannah Yang   CLICK HERE

Fifth Grade - Loggerheads

Name   VIRTUAL OPEN HOUSE
Rachel Green    CLICK HERE 
Leslie Johnson   CLICK HERE
Pamela Legault
  CLICK HERE
Janina Peters   CLICK HERE
Laura Pommerenk   CLICK HERE

Sixth Grade - Dolphins

Name
Virtual Open House
Vivian Barber Math
CLICK HERE
Amanda Klepacz Science
CLICK HERE
Lorene Richards Social Studies
CLICK HERE
Alexis Spade English
CLICK HERE

Sixth Grade - Marlins

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Dennis Borgerding Social Studies
CLICK HERE
Rebecca Fritzinger English
CLICK HERE
Gabrielle Hurst Science
CLICK HERE
Russ Torrisi Math CLICK HERE

Sixth Grade - Stingrays

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Eric Helke Math, Science
CLICK HERE
Wendy Newman English, SS
CLICK HERE

Seventh Grade - Bay Lynx

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Jessie Comba English

CLICK HERE
Kathryn Korslund Social Studies   CLICK HERE
David McDowell Science

CLICK HERE
Laurie Thiesfeld Math
CLICK HERE


Seventh Grade - Foxes

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Stephanie Aitchison Social Studies
CLICK HERE
Cary Joseph English
CLICK HERE
Katharine Owens Math
CLICK HERE
Lori Weyrauch Science
CLICK HERE

Seventh Grade - Bears

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Michelle Baze Science   CLICK HERE 
Kelly Dausel English, Social Studies
CLICK HERE
Danielle Quandahl Math
CLICK HERE



Eighth Grade - Kingfishers

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Jared Fritzinger Civics   CLICK HERE
Lisa Kilczewski English
CLICK HERE
Ellis Pawson Science
CLICK HERE
Lori Pinner Math

CLICK HERE

Eighth Grade - Ospreys

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Caroline Joseph English    CLICK HERE
Xiaoli Li Math Geometry  Algebra
Cristin Pullman Civics   CLICK HERE
Chris Woods Science   CLICK HERE

Eighth Grade - Herons

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Michelle Baze Science

CLICK HERE
Danielle Quandahl Math

CLICK HERE
Holly Weisenbeck English, SS
CLICK HERE

World Languages

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Stephanie Barnes-Mamaril Spanish
CLICK HERE
Lynne Bouden French
CLICK HERE
Alana Heath Spanish
CLICK HERE
Ashley Hotaling Spanish

CLICK HERE
Kerra Lundgren Latin
CLICK HERE
Katherine Sutton French    French I  French II
Megan Wilson Latin   CLICK HERE

Gifted Dance Education

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Kimbra Cowan
CLICK HERE
Dr. Mary Ann Laverty
CLICK HERE
Allexis Smith    CLICK HERE
Pamella Washburn
CLICK HERE

Gifted Visual Arts

Name
VIRTUAL OPEN HOUSE
Leigh Drake
CLICK HERE
Leah Krueger CLICK HERE

Health & Physical Education

Name VIRTUAL OPEN HOUSE Specialty
Christopher Armistead
PE (Elementary)
Maureen Allison  CLICK HERE PE (Elementary)
Geoffrey Head
Health/PE (Middle)
James Laumann CLICK HERE Health/PE (Middle)
Marissa Nihill CLICK HERE Health/PE (Middle) 
Dalton Parker CLICK HERE Health/PE (Middle)
Lynn Peek   PE (Elementary)
Hathairat Soonthong    PE (Elementary)

Visual & Performing Arts

Name VIRTUAL OPEN HOUSE Specialty
Paul Baird CLICK HERE Orchestra
Sue Davis
Music-Elementary
Catherine Gadzinski CLICK HERE Art 6-8
Andrew Harris CLICK HERE Art 6-8
Robin Laroussi    Strings-Elementary
Shelby Lovelace
Art 2-5
Drew Lusher CLICK HERE Chorus
Victoria Mitchell CLICK HERE Theatre 
Jim Reid CLICK HERE Band

Technical and Career Education

Name VIRTUAL OPEN HOUSE Specialty
Crystal Whitmire CLICK HERE Special Projects
Christy Morgan CLICK HERE Keyboarding
Jamie Young CLICK HERE Computer Science

Resource

Name VIRTUAL OPEN HOUSE Specialty
Cherie Allen   Special Education
Beth Ashley CLICK HERE Library Media Specialist
Charlotte Borgerding   Special Education Assistant
Megan Foshay
  General Assistant
Maureen Fowler   Technology Support Specialist
Angela German  CLICK HERE Library Media Specialist
Gretchen Himes    Speech Teacher
Cary Joseph  CLICK HERE College Bound Reading 
William Laney   Instr. Technology Specialist
Rebecca Reynante   Social Worker
Lynn Ridlon   Library Assistant 
Heather Shuler  CLICK HERE Reading Specialist 
Christina Troxell
Instr. Technology Specialist
Jennifer Winner   Cafeteria Manager
Anna Weatherly   School Psychologist